Darmowy​ ​Program​ ​PIT​ ​dostarcza​ ​Instytut​ ​Wsparcia Organizacji​ ​Pozarządowych​ ​w​ ​ramach​ ​projektu​ ​PITax.pl​ ​dla​ ​OPP.

KRS

Filia Opole Lubelskie

Ta historia ich poruszyła

17.03.2011, Profilaktyka uzależnień

„Nie jest ważne, z jakiego środowiska pochodzisz, ale to, jakie decyzje podejmujesz”.

Krzysztof Kudzia to pastor Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, kierownik Punktu Poradnictwa Rodzinnego w Stargardzie Szczecińskim oraz doradca ds. rodzinnych i uzależnień. Sam przeszedł trudną walkę z alkoholizmem. Dzisiaj pomaga innym.

14 marca w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Józefowie nad Wisłą odbyły się wykłady dotyczące profilaktyki alkoholowej i narkotykowej zorganizowane przez filię Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej (ChSCh) w Opolu Lubelskim. To chyba właśnie dzięki osobistym, bolesnym doświadczeniom prowadzący je Krzysztof Kudzia potrafił dotrzeć do umysłów młodych słuchaczy.

Dwugodzinne wystąpienie, powtarzane dla kolejnych grup uczniów, zgromadziło w sumie osiem klas gimnazjalnych i trzy licealne oraz członków grona pedagogicznego. Prowadzący dzielił się przede wszystkim historiami osób, które alkohol i narkotyki doprowadziły na dno.

– Jedną z najbardziej wstrząsających opowieści była ta, w której prelegent mówił o swoim bracie, Ryśku – opowiada Grzegorz Koperkiewicz, wolontariusz ChSCh. – Chciał zerwać z niechlubną tradycją uzależnienia obecną w jego rodzinie. Jednak, kiedy był w wojsku, pewna z pozoru niewinna sytuacja sprawiła, że sięgnął po alkohol. Od jednego piwa zaczął się w jego życiu koszmar zakończony przedwczesną śmiercią w wieku 42 lat.

Krzysztof Kudzia przekonywał: „Nie jest ważne, z jakiego środowiska pochodzisz, ale to, jakie decyzje podejmujesz. Patrząc na moje pochodzenie, powinienem być alkoholikiem – jest jednak inaczej. Nawet jeśli twoi rodzice piją, ty możesz być inny.”

W trakcie prelekcji młodzież mogła skonfrontować się z prawdą o swoich doświadczeniach z alkoholem czy narkotykami. Pastor wskazał słuchaczom, że największy z psychologów, Jezus Chrystus, powiedział, że jeśli poznamy prawdę, to ona uczyni nas wolnymi. Ta prawda, prawda o naszym problemie związanym z uzależnieniem, przynosi nam wolność, jeśli w nią uwierzymy. W przeciwnym wypadku nikt nam nie pomoże, bo sama wiedza, bez wiary, nie daje mocy do zwycięstwa.

„Im dłużej słucham tych wykładów, tym większe wrażenie na mnie wywierają”, dzielił się swoimi wrażeniami jeden z pedagogów. Uczniowie także byli wyraźnie poruszeni.
       
Przedstawiony w Józefowie program prezentowano wcześniej w innych miejscach. Po spotkaniu przeprowadzana jest ankieta sprawdzająca wrażenia uczestników – w Pyrzycach, w Zachodniopomorskiem uczniowie ocenili go wyżej od ogólnopolskiego programu profilaktycznego „Elementarz”. W Józefowie także – sądząc po brawach na zakończenie – ocena była wysoka.

W Polsce młodzi ludzie wciąż zbyt często sięgają po alkohol czy narkotyki. Dlatego każde spotkanie takie jak to w Józefowie ma nieocenioną wartość.

Program zrealizowano przy wsparciu finansowym lokalnej gminy.

Czytaj więcej o profilaktyce uzależnień prowadzonej przez ChSCh.

Złóż dar na działalność dobroczynną.

Pamiętaj o przekazaniu 1% podatku dla ChSCh (KRS 0000220518).

(aw)

Pomóż nam

Na nasze projekty

zebraliśmy już:

5 577 zł

Zobacz nasz plan pomocy w bieżącym roku »

Kontakt

Chrześcijańska Służba Charytatywna
Oddział Lubelski
Filia Opole Lubelskie
Chruślanki Józefowskie 75
24-340 Józefów nad Wisłą

Nr konta bankowego:
06 2030 0045 1110 0000 0276 2460

Kierownik: Monika Koperkiewicz
Swoją funkcję pełni społecznie
Tel. kom.: (+48) 506 131 376

E-mail:

Wykonawca zbiórki odzieży
w województwie lubelskim:

AVIDAL
Tel. kom.: 886 536 123


Zgłoś uwagę do strony

Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij